Різні кольори підсвітки сітки прицілу


Найчастіше підсвічування прицільної сітки передбачає роботу в декількох колірних режимах. Так крім базового червоного кольору, може бути доступний вибір додаткового підсвічування зеленого або блакитного кольору. Багато досвідчених мисливців і стрілків ведуть бурхливі суперечки стосовно необхідності додаткового колірного режиму і його користі. Ось і ми вирішили взяти участь у цій дискусії разом з Вами.

Компанії десятиліттями виробляли приціли з підсвічуванням лише червоного кольору для мисливців, стрільців і військових. І лише відносно недавно в багатьох моделях почало реалізовуватися «різнокольорове» підсвічування, причому як в оптичних прицілах, так і в коліматорах.

Подсветка прицельной сетки

Отже, перш за все, давайте звернемося до анатомічної сторони питання, а саме згадаємо про особливості будови сітківки ока людини, особливості нашого бачення. Як відомо, нейронна сітківка має дуже складну структуру, представляючи собою кілька шарів нейронів. Серед основних шарів виділяють пігментний епітелій і світлочутливі клітини. У свою чергу фоторецептори ділять на 2 типи: палички (ROD-клітини) і колбочки (CON-клітини), які отримали свою назву через відповідну форму. Загальна кількість паличок в сітківці становить 130млн, а колбочок – 7 млн. Давайте більш детально поговоримо про особливості обох типів фоторецепторів.

Будова сітківки. Типи фоторецепторів

Палички відрізняються високою світлочутливістю, відповідають за периферійний зір, добре працюють за умови слабкого освітлення і забезпечують чорно-білий сутінковий зір. Колбочки характеризуються меншою світлочутливістю, функціонують за умови достатньої освітленості, відповідають за денний зір, сприйняття кольору, а також гостроту зору, дозволяючи розрізняти деталі і кольори.

Палочки и колбочки сетчатки

У фоторецепторах містяться декілька типів кольорочутливих пігментів білкового походження. В паличках міститься така хімічна речовина як родопсин, що дозволяє людині сприймати світло і розрізняти об'єкти в напівтемряві, і при цьому характеризується слабкою чутливістю до червоного кольору. За яскравого освітлення родопсин вицвітає, і тоді очі бачать гірше в темряві. Процес розкладання найбільш активний у перші 10 хвилин, і завершується за півгодини. Згадайте, як ввімкнення світла вночі призводить до тимчасової нічної сліпоти, а через 10 хвилин відбувається адаптація до темряви. Чутливість ока досягає максимуму через 50-60 хвилин перебування в непроглядній темряві. Завдяки малій чутливості родопсину до червоного кольору використання червоного ліхтаря в польових умовах дозволяє зберегти нічне бачення і тим самим зберегти здатність краще бачити вночі, ніж із застосуванням звичайного ліхтаря. Родопсин відрізняється специфічним спектром поглинання, що визначається як властивостями хромофору і опсина, так і характером хімічного зв'язку між ними. Даний спектр має два максимуми – один в синій області спектру (аж до ультрафіолетової області до 278нм), обумовлений опсином, і інший – в області близько 500нм під час сутінкового зору.

У колбочках міститься йодопсин, до складу якого входять кілька пігментів, серед яких добре досліджені:

  • хлоролаб, чутливий до променів відповідних жовто-зеленій області спектру (максимум близько 540нм);
  • і еритролаб, чутливий до жовто-червоної частини спектру (максимум близько 585нм).

Колбочки класифікують за ступенем чутливості до трьох основних кольорів видимого спектру:

  • червоно-помаранчевому (600-700нм) – довгі хвилі;
  • зеленому (500-600нм) – середні хвилі;
  • синього (400-500нм) – короткі хвилі.

Спектральна характеристика паличок і колбочок (чутливих в синьому («короткохвильовому», s-cone-колбочки), зеленому («середньохвильовому», m-cone-колбочки) і червоному («довгохвильовому», l-cone-колбочки) діапазоні видимого електромагнітного спектра, крива чорного кольору — зона роботи паличок в умовах сутінково-нічного освітлення)

Особливості кольоросприйняття

Відмінності в зоровому пігменті впливають на колірну чутливість клітин. Поєднання збудження фоторецепторів різних кольорів забезпечує сприйняття всієї гами колірних відтінків.

Для забезпечення нормального кольорового зору в рецепторах повинні бути присутні всі три пігменти (еритролаб, хлоролаб, родопсин) у необхідній кількості. Людей з правильним кольоросприйняттям називають трихроматами. Однак, зустрічаються випадки аномального кольоросприйняття, коли один або кілька фоточутливих пігментів присутні в недостатній кількості або взагалі відсутні. Розрізняють кілька типів дальтонізму або колірної сліпоти.

Крім того, можливі випадки наявності всіх трьох пігментів в рецепторах зі зниженою активністю одного з пігментів. Такі люди називаються аномальними трихроматами. Науково доведено, що найчастіше виявляється дефект червоного пігмента в колбочках (пронатопія). Спираючись на статистичні дані, червоно-зелений дефект кольорового зору зустрічається у 8% білих чоловіків (тобто кожен 12-й) і 0,5% білих жінок (кожна 200-а), при цьому 0,75% цієї групи – аномальні трихромати.

Отже, перше важливий висновок: з огляду аномального кольоросприйняття деякі стрілки можуть бачити червону підсвітку не червоною, а, наприклад, помаранчевою.

Спектральна чутливість

Випромінювання жовто-зеленого кольору з довжинами хвиль 550-570нм має найбільший вплив на око. Коефіцієнт відносної спектральної чутливості дозволяє оцінити рівень впливу на око випромінювань інших хвиль у видимій ділянці спектру, при цьому прийнято вважати, що вплив потоку випромінювання з довжиною хвилі 555нм (зелений колір) дорівнює одиниці.

де – абсолютна спектральна чутливість випромінювання з певною довжиною хвилі , – абсолютна спектральна чутливість для довжини хвилі 555нм.

Таким чином отримуємо, що потік випромінювання оранжевих променів 610нм потужністю 1Вт створить світлове сприйняття такої ж інтенсивності, як потік зелених променів 555нм потужністю 0,5 Вт. Щоб домогтися однакового сприйняття для довжин хвиль червоних променів 760нм і зелених променів 555нм, потік випромінювання для 760нм повинен бути в 20 000 разів потужніший.

Нижче показані криві відносної спектральної чутливості ока для сутінкового і денного зору. Як бачимо, за слабкої освітленості крива відносної спектральної чутливості зсувається в блакитну область, а її максимум досягається на довжині хвилі 515нм. Таке явище називають ефектом Пуркіньє.

Эффект Пуркинье

Технологія зеленого підсвічування не універсальна. В прицілах може використовуватися підсвічування блакитно-зеленого кольору з довжиною хвилі 480нм, світло-зеленого (листового) кольору з довжиною хвилі близько 500нм. Крім того, деякі виробники в останні роки розробляють приціли з підсвічуванням зеленого кольору з довжиною хвилі близько 575нм, такий колір знаходиться не в жовтій зоні, а скоріше відноситься до зелених фосфатних приладів нічного бачення.

«Фон» місцевості стрільби та полювання

Питання фону. Зауважимо, що зелене підсвічування може бути недостатньо помітне на тлі густих заростей, листя дерев, хоча слід зазначити, що зелений колір підсвічування – салатовий, неоновий і все ж таки помітно відрізняється від зеленого кольору навколишньої природи, а отже сітку все одно буде видно. Що ж стосується червоного підсвічування, то воно може бути погано помітне і «загубитися» в яскравий сонячний день або на тлі яскравих ліхтарів.

Червона крапка в коліматорних прицілах

Ще один важливий момент. Говорячи про коліматорні приціли, було помічено, що деяким стрільцям, які страждають від астигматизму, набагато простіше сфокусуватися на зеленій точці, ніж на червоній. Таке ж твердження справедливо і для людей у віці. Вважається, що людям у віці легше зосередитися на зеленому кольорі, оскільки зелений більш сприятливий для очей.

Також слід зазначити, що в коліматорах з червоною крапкою використовується досить простий дизайн з похилим сферичним дзеркальним відбивачем зі спеціальним покриттям, що відбиває тільки червоний спектр і пропускає інші кольори. Зазвичай, в коліматорах використовується світлодіод глибокої червоної хвилі 670нм, що характеризується високою яскравістю і контрастністю на зеленому тлі.

Реакція мозку людини на колір

Мозок людини асоціює червоний колір з небезпекою, а також може підвищити швидкість і посилити реакцію, а, отже, відмінно підходить для блискавичної реакції під час прицілювання. Зелений колір більш спокійний і приємний для очей (до речі, як і синьо-зелений), діє заспокійливо або нейтрально, тому краще підходить у випадку необхідності тривалого спостереження, видивляння цілі.

Питання економії заряду батареї

Тепер поговоримо про енергозберігаючу сторону питання. Факт того, що червоний колір менше впливає на наше нічне бачення, не рівнозначний тому, що цей колір буде більш помітний в нічний час доби. Насправді, наші очі більш чутливі до зеленого кольору, і саме його ми можемо бачити за мінімального рівня освітленості. Відомо, що якщо подивитися на 2 точки (червону і зелену) за однакового рівня потужності, зелена точка буде в 30 разів яскравіше червоною! Отже, у темний час доби для економії заряду батареї рекомендується використання зеленого підсвічування з меншою потужністю.

До речі, це одна з причин, чому в приладах нічного бачення в екранах використовуються зелені кольори. Виробники оптики багато експериментували з різними кольорами і дійшли висновку, що зображення нічного бачення краще сприймається і розрізняється за умови використання відтінків зеленого кольору. А додатковим незаперечним плюсом стала ще й суттєва економія заряду батареї.

Висновок

Важливо враховувати, що всі ми різні, кожна людина унікальна, має свої індивідуальні особливості зору, сприйняття світла і кольору, тому те, що добре для одного, може бути погано для іншого. Сутінковий зір може сильно відрізнятися у кожного з нас, і те, що буде занадто яскраво для одного, може здатися тьмяним для іншого. Реостат прицілу дозволяє вибирати режим яскравості підсвічування. Враховуючи можливу різницю в світлочутливості, існує ймовірність того, що мінімальний режим яскравості зеленого підсвічування вночі або максимальний рівень яскравості червоного підсвічування вдень виявляться не придатними для роботи, оскільки будуть занадто яскравим або ж недостатньо інтенсивним відповідно. Таким чином, можна стверджувати, що впровадження двох кольорів підсвічування в конструкцію прицілу є турботою виробника про користувача, дозволяючи йому самостійно обирати оптимальний режим роботи.

І, звичайно ж, загальна рекомендація виробників оптики, грунтуючись на особливостях сутінкового і денного зору, а також питанні «фону» і економії заряду батареї: червоний колір підсвічування кращий для денної стрільби та полювання, зелений колір підсвічування – для стрільби в сутінках і вночі.

Автор статті: Галина Цехмістро

 
Відгуки можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.
Будь ласка, зареєструйстеся
 
Ще ніхто не залишив відгуків.