Барабани введення поправок у прицілах


Кожен приціл, як оптичний, так і коліматорний приціл, обов'язково оснащений спеціальними механізмами, призначеними для коригування прицільної сітки по СТП, виконання пристрілки прицілу. Два таких механізми - барабани введення поправок для компенсації вітрового впливу (поправки по горизонталі) і корекції траєкторії польоту кулі (поправки по вертикалі). Крім того, поруч з ними може бути також розміщена турель відбудови паралакса.

Отже, як ми вже згадали раніше, барабани введення поправок по горизонталі і вертикалі є обов'язковим елементом конструкції прицілу. Але їх зовнішній вигляд, технічні характеристики і система управління ними можуть відрізнятися. По-перше, барабани бувають закритими (захованими під захисними ковпачками) і відкритими, мати конструктивні та експлуатаційні особливості. По-друге, відрізнятися можуть ціна кліка барабанів, а також максимальний діапазон введення поправок.

Відкриті та закриті барабани введення поправок

У мисливських прицілах барабани, зазвичай, приховані під кришечками. При цьому закриті барабани можуть бути двох типів: під монетку (coin style) або під пальці (fingertip). Так в барабанах «під монетку» для введення поправок необхідно встановити монетку або будь-яке інше відповідне пристосування, інструмент в спеціальне поглиблення в центрі барабана.

У барабанах «під кінчики пальців» для введення поправок ніякі підручні інструменти не потрібні. Обертання барабанів здійснюється безпосередньо пальцями стрілка. У бюджетних моделях у центрі турелей розташований невеликий виступ-упор для захоплення кінчиками двох пальців і обертання. Звичайно, такий метод не найзручніший, особливо якщо рука стрільця в рукавичках. А ось значно кращі експлуатаційні характеристики мають барабани, трохи збільшені в розмірах для повноцінного захоплення пальцями і легкого прокручування подібно ручці. Така система, звичайно ж, більш комфортна і все частіше зустрічається в сучасних прицілах.

У тактичних і спортивних прицілах встановлюються відкриті барабани (тактичні барабани), що забезпечують швидкий доступ до них для оперативної та точної настройки, також вони відрізняються великими розмірами для зручного захоплення. Ціна кліка на таких турелях добре видна, а кількість клацань швидко і легко підраховується і набирається. Тактичні барабани необхідні, як легко здогадатися з назви, у тактичних ситуаціях: дистанція до цілі стрілка може постійно змінюватися, по кожній цілі виконується не більше пари пострілів. У таких випадках потрібно часта зміна положення сітки, а, отже, ховати турелі під кришечками стає недоцільно. Крім того, на барабанах зазвичай нанесена чітка розмітка з кількістю клацань, а також ціна за клік. Скидання в нуль (обнулення прицілу, завдання початку відліку) є стандартною функцією приладів цього класу.

Ціна кліка

Ціна кліка барабана - це величина зміщення центру перехрестя прицільної марки відносно попереднього положення на дистанції 100м (100 ярдів) від об'єктива. Одиницею вимірювання виступає МОА (кутова хвилина) або мілірадіан (Mil або MRAD). В сучасних прицілах часто ціна за клік дорівнює 1/4МОА, рідше - 1/2MOA, 1/8MOA, ще рідше зустрічаються інші значення. Для зручності введення поправок на барабанах також наносяться вказівні стрілки для ідентифікації напрямку (право-ліво на турелі горизонтальних поправок або верх-низ на турелі вертикальних поправок).

Давайте розберемося з одиницями вимірювання МОА і MIL.

МОА (Minute of arc) - одиниця вимірювання кута, кутова хвилина. Так 1 МОА дорівнює 1/60 кута, що відповідає 1,047 дюйма на 100 ярдів або 2,9см на 100м. Найчастіше стрілки округлюють 1 МОА до 1 дюйма, щоб спростити свої підрахунки.

Пропонуємо Вам ознайомитися з наступною таблицею:

Дистанція Х

Приблизне значення 1 МОА в дюймах на дистанції в Х ярдів

Точне значення 1 МОА в дюймах на дистанції в Х ярдів

Точне значення 1 МОА в см на дистанції в Х ярдів

Точне значення 1 МОА в см на дистанції в Х метрів

100

1

1,047

2,659

2,9089

200

2

2,094

5,319

5,817

300

3

3,141

7,979

8,726

400

4

4,188

10,639

11,635

500

5

5,235

13,299

14,544

600

6

6,282

15,959

17,453

А ось з одиницею виміру Mil все набагато простіше. Один мілірадіан (1 MIL) відповідає 1/10м на відстані в 100 м, а, значить, ціна за клік 0,1 MIL буде дорівнювати 1см на дистанції в 100 м.

Не варто зациклюватися на тому, купити приціл з ціною поділки в МОА або MIL. Це не відіграє особливої ролі. Але варто звертати увагу на те, щоб одиниці вимірювання сітки і ціни кліків були ідентичні, інакше неодмінно виникне плутанина. Що стосується величини ціни кліка, то природно, чим вона менша, тим точнішою буде настройка. Порівнюючи приціли з ціною за клік 1/4 MOA і 0.1 MIL на практиці, можна сказати, що вони справляються зі своїм завданням однаково добре.

Максимальний діапазон введення поправок

При виборі прицілу варто також звертати увагу і на заявлений максимальний діапазон введення поправок. Зверніть увагу, що бічних поправок для компенсації вітру завжди вистачає. А ось доступних поправок по вертикалі іноді (наприклад, в разі, якщо спочатку приціл був пристріляний на коротшу дистанцію 100-300м, а потім Ви переходите до стрілянини на 1000м), може виявитися недостатньо. До речі, у якості одного з варіантів вирішення подібної проблеми, у разі її виникнення, досвідчені стрілки рекомендують виконати монтаж прицільної планки під незначним нахилом (якщо не вистачає поправок вгору, то вниз заднього кріпильного кільця можна встановити прокладку розміром 1х1см; якщо ж не вистачає поправок вниз, то прокладку встановлюють вниз переднього кріпильного кільця).

Що стосується можливої наявності третьої турелі поруч з барабанами введення поправок, то вона призначена для відбудови паралакса. Що це за явище, і для чого потрібне його регулювання ми розбиралися в статті «Відбудова паралакса в оптичних прицілах» .

Автор статті (текст і фото): Галина Цехмістро

 
Відгуки можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.
Будь ласка, зареєструйстеся
 
Ще ніхто не залишив відгуків.