Ваш перший телескоп та перші помилки


У цій статті ми хочемо розібрати помилки невдалого першого досвіду роботи з телескопом, , що найчастіше зустрічаються. І хоча, іноді може здатися, що ці помилки абсурдні, проте, повірте, з ними стикається багато покупців.

перший телескоп

Отже, що може призвести до розчарування в покупці і невірного висновку про проблему з телескопом? Чому Вам може здатися, що Ви нічого не бачите в телескоп?

  1. Перш за все, в ситуації, коли «Ви нічого не бачите, все темно і більше нічого», переконайтеся, що захисна кришка з об'єктиву знята. Так смішно. Але повірте, і таке буває. Поспішно збираючи прилад і перебуваючи в передчутті захоплюючих спостережень, трапляється така тривіальна помилка, як незнята кришка з об'єктиву. Тому будьте уважні і послідовні!
  2. Аби не довелося вибиратися на вулицю вночі, особливо в холодну пору року, взимку або восени, Вам може здатися, що Ви знайшли такий простий вихід із ситуації - поставити телескоп поруч з вікном. Дійсно, дуже часто телескоп встановлюється в приміщенні, квартирі або будинку, і спроба спостереження здійснюється через вікно, а в сучасному світі це означає двокамерний, а то і трикамерний склопакет у якості перешкоди. Та й з однокамерним склопакетом, насправді, ми вже маємо 2 додаткові скляні поверхні з прошарком повітря між ними, а це ні що інше, як перешкода якісним спостереженнями. Звісно ж, абсолютно неправильно проводити спостереження через вікно. Оптика телескопа виготовляється відповідно до низки параметрів, на поверхню лінз і дзеркал наносяться спеціальні покриття (лінзи рефракторів мають просвітлення для підвищення світлопропускної здатності, дзеркало рефлекторів має спеціальне покриття, що відбиває і тп.). А ось віконне скло не є оптично точною поверхнею і вносить численні спотворення, картинка буде замилюватися. Та й навіть відкрите вікно - не найкращий варіант. Різні температурні режими в приміщенні і на вулиці призведуть до появи вихорів повітряних потоків, що також спричиняють негативний вплив на якість зображення.
  3. Також не варто розпочинати свої перші в житті спостереження в нічний час. Це абсолютно неправильне рішення. Обов'язково слід перший раз зібрати телескоп, ознайомитися з його принципом роботи і механізмами його управління вдень і, що не менш важливо, по землі! Не варто відразу намагатися навести навіть на такий великий небесний об'єкт, як Місяць. Повірте, якщо у Вас ніколи раніше не було телескопа, Вам неодмінно потрібні тренування, просто-таки в обов'язковому порядку! Крім того, рекомендуємо виносити телескоп на вулицю завчасно до початку спостережень (приблизно за півгодини-годину) для термостабілізації.
  4. Переконайтеся в правильній збірці приладу згідно інструкції, що всі аксесуари встановлені в правильному порядку. Наприклад, якщо у Вас рефрактор, то в фокусер необхідно спочатку встановити діагональне дзеркало, а потім вже окуляр. Неправильний порядок установки аксесуарів може призвести до неможливості фокусування.
  5. Для того, щоб отримати сфокусоване зображення, використовуйте фокусер приладу. Трапляється, що користувачі забувають про необхідність обертати ручки фокусеру для настройки різкості, або ж недостатньо їх прокручують. Недостатньо просто зібрати телескоп і встановити всі аксесуари, необхідно сфокусувати світлові промені, щоб отримати картинку. Перефокусовування також необхідне і при зміні аксесуарів.
  6. Якщо Ви купили новий телескоп-рефлектор, як правило, його юстування з заводу цілком хороше. Але якщо Вам дістався старенький прилад «у спадок», або Ви придбали б/в телескоп на якійсь барахолці, варто переконатися в його належному юстуванні і за необхідності провести настройку за допомогою колімаційного окуляра.
  7. Приступаючи до спостережень, дайте очам трохи часу для адаптації до темряви. Використовуйте малопотужні червоні ліхтарики для освітлення, не вмикайте свої гаджети на повну яскравість, щоб подивитися зоряні карти або з будь-якої іншою метою.
  8. І ще одна рекомендація. Вивчіть нічне небо і його мешканців перед тим, як приступити до спостережень у телескоп. Вам слід розуміти, куди направляти трубу. Не вийде просто направити прилад «в темряву в нікуди» і побачити планети нашої Сонячної системи. Не можна просто «ткнути пальцем в небо», тільки в даному випадку не пальцем, а телескопом. Щоб навести прилад на об'єкт, потрібно чітко і ясно розуміти, де цей об'єкт знаходиться, прямо-таки безпомилково. Далі слід скористатися шукачем, звузивши ділянку пошуку об'єкта на небесній сфері центрувати його в полі зору шукача, а потім вже шукати небесне світило в полі зору безпосередньо труби телескопа. Просто "шаритися" телескопом по небу в пошуках чого-небудь цікавого не вийде. Нічого не знайдете. Знайдете тільки, якщо знаєте, де і що шукати.

Сподіваємося, дана стаття допоможе Вам уникнути поширених помилок серед новачків-астролюбителів. Бажаємо Вам чистого неба над головою!

Автор статті (текст і фото): Галина Цехмістро

 
Відгуки можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.
Будь ласка, зареєструйстеся
 
Ще ніхто не залишив відгуків.