Балконна астрономія


Не секрет, що «чорне», вільне від засвічення, нічне небо є запорукою приголомшливих спостережень в телескоп . Але як же бути жителям мегаполісів? Невже їм варто розпрощатися з ідеєю романтичних і пізнавальних вечорів астроспостережень? Та як же бути з реалізацією дитячої мрії побачити марсіан? Або ж зробити наукове відкриття? А якщо серйозно, звичайно ж, спостереження в місті накладають свої обмеження на можливості оптичного приладу, але все ж не виключають можливості заняття астрономією, як такої.

Жителі квартир багатоквартирних будинків часто встановлюють телескоп на балкон, власне, звідси і пішла назва «балконна астрономія». При цьому багато хто має досить вдалий досвід спостереження нічного неба в таких умовах. Але, в даній ситуації, на мій погляд, перш, ніж купити телескоп, слід трохи більше вивчити питання.

У даній статті ми спробуємо розібратися з можливими труднощами балконної астрономії, а також факторами, що впливають на якість спостережень, і критеріями вибору відповідного інструменту.

 1. Куди виходить Ваш балкон?
 • Південно-західна сторона. Врахуйте, що в спекотний літній день стіни будівлі сильно нагріваються під впливом сонячних променів, через що у вечірній час відбувається значна тепловіддача прилеглим шарам повітря, що, у свою чергу, призводить до виникнення сильних висхідних теплових потоків повітря, що негативно позначаються на якості зображення в телескоп.
 • Північно-східна сторона менш схильна до даної проблеми.
 1. Поверх квартири.
 • Вид з вікна нижніх поверхів здебільшого захаращений гілками дерев, ліхтарями і т.п.
 • Вид з вікна більш високих поверхів зазвичай не перекривається.
 1. «Густота» сусідніх багатоповерхівок. Переконайтеся, що, встановивши телескоп на балконі, у Вас буде доступ до неба, а не тільки до сусідських вікон для шпигунських ігор.
 2. Розмір самого балкона. Звичайно ж, лоджії в новобудовах дозволяють практично безболісно розмістити телескоп, але ось у старих багатоповерхівках простір балконів неабияк обмежений, особливо в разі скошених кутових конструкцій. Причому порівнювати габарити лоджії слід не тільки з розмірами самої труби, але і з площею підлоги, що буде займатися триногою в зібраному вигляді (урозтяж), щоб ніжкам штатива було, куди стати на підлозі, а не впертися в стіну.
 3. Уважно розгляньте віконний проріз і ознайомтеся з геометрією напряму труби, розібравшись, яка ділянка неба буде реально доступна для огляду. Можна також завчасно завантажити програму зоряного неба і вивчити, які об'єкти в результаті будуть доступні для спостережень.
 4. Висота огорожі лоджії. Так, наприклад, з огляду на даний параметр можна відразу відкинути зі списку прилади Добсон. Хіба що, Ви змайструєте якусь підставку-столик для розташування зверху установки монтування Добсона, інакше ж можливість нахилити трубу у віконний проріз буде обмежена висотою огорожі, у яку в результаті буде впиратися телескоп.

Рекомендації:

 • Обов'язково відкривайте вікна, знімайте москітні сітки. Не залишайте ніяких «перешкод» на оптичному шляху приладу.
 • Вибирайте більш компактні конструкції оптичних труб: короткофокусні рефрактори, рефлектори з коректором фокуса, дзеркально-лінзові телескопи. До речі, тут ще слід врахувати положення фокусуючого вузла з окуляром і спостерігача щодо цього вузла. У рефракторах і катадіоптріках окуляр розташований у задній частині труби, а в рефлекторах Ньютона - спереду і збоку, а це значить, що в зібраному стані окуляр може опинитися за межею лоджії, і Вам доведеться «вистрибувати», «витягуватися вперед» з балкона, щоб заглянути в окуляр. Особливо важливо враховувати цей момент з метою дотримання правил безпеки, коли спостереження проводяться разом з дитиною.
 • Віддайте перевагу телескопам на азимутальному монтуванні замість екваторіалки. Пам'ятайте, що перевагою екваторіального монтування можна скористатися лише в разі виконання належного налаштування (полярного вирівнювання). А чи буде у Вас можливість провести дану процедуру на балконі? Якщо ж користуватися екваторіальним монтуванням без налаштування, що дозволяє компенсувати добове обертання небесної сфери, виникає ряд питань таких, як: навіщо переплачувати за подібну конструкцію? навіщо купувати більш громіздку конструкцію з противагами, які ще й можуть заважати в деяких положеннях в обмеженому просторі лоджії?

Ось кілька прикладів «вдалих» телескопів для балконної астрономії:

Балконна міська астрономія - це спостереження Сонця (обов'язково з апертурним сонячним фільтром), Місяця, планет, подвійних зірок, а також більш яскравиї діпскай об'єктів, як галактика Андромеди М31, сузір'я Оріона, кульове зоряне скупчення М13 у сузір'ї Геркулеса й ін. Тому не відкидайте ідею купити телескоп тільки тому, що у Вас немає можливості виїжджати за місто в пошуках чистого неба над головою. У мегаполісі у Вас також є всі шанси на приголомшливі астровечори!

До речі, ще один з варіантів оптичних приладів для балконної астрономії - астробінокль. Він стовідсотково поміститься разом зі спостерігачем навіть на найменшій лоджії! Але це вже тема для іншої статті.

Автор статті (текст і фото): Галина Цехмістро

 
Відгуки можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.
Будь ласка, зареєструйстеся
 
Ще ніхто не залишив відгуків.