Системи фокусування в біноклях - OpticalMarket


Щоб домогтися необхідної різкості зображення, в біноклях використовується так звана система фокусування. Розрізняють три типи системи фокусування:

  • Центральна (Central Focus)
  • Індивідуальна (Individual Focus, Focus-Free)
  • Фіксована (No Focus, Auto Focus, Fixed Focus, Focus-Free)

Система центрального фокусування

Найбільш поширеною є центральна система фокусування, що дозволяє виконувати фокусування зображення синхронно для обох окулярних трубок. У Porro і Roof біноклях дана система фокусування виконана по-різному. У разі ж, коли у користувача є вади зору, і його правий і лівий очей бачать laquo;по-різному raquo;, для компенсації цієї різниці зору використовується додатковий елемент конструкції ndash; механізм корекції діоптрій (присутній у більшості біноклів цього класу).

Механізм для корекції діоптрій

Найчастіше кільце для корекції діоптрій розташоване на одній з окулярних трубок бінокля, причому частіше ndash; на правій. Даний механізм може бути виконаний з системою блокування або без неї. На жаль, ідеальне зір рідко зустрічається в природі, і в тій чи іншій мірі у кожного з нас є відхилення, що призводять до різниці зору правий/лівий очей. У випадку сильно погіршеного зору варто звернути увагу на доступний діапазон регулювання. Як правило, в якісних біноклях корекція діоптрій здійснюється в діапазоні /-5D або /-4D. Але часом трапляються моделі, з регулюванням в межах /-2D, /-3D, чого може виявитися недостатньо.

Крім того, варто відзначити, що зустрічаються і такі біноклі, в яких дане кільце має коаксіальне розташування з центральним фокусировочним барабаном і знаходиться прямо під ним. І така система корекції в певному сенсі дуже зручна. Тільки не забудьте, що у разі центрального розташування механізму корекції діоптрій, щоб правильно налаштувати різкість, спочатку необхідно визначити в який же окулярної трубки (правої або лівої) здійснюється корекція діоптрій з його допомогою.

Бинокль с центральной фокусировкой

Система корекції діоптрій під барабаном центрального фокусування, в свою чергу, теж має як мінімум два типи, які відрізняються тим, що в першому випадку кільце корекції діоптрій має спеціальну блокування, а в другому ndash; такий блокування немає. Біноклі, у яких корекція діоптрій знаходиться на барабані центрального фокусування і не має блокування, можуть виявитися вельми зручними у використанні. Якщо мова йде про біноклі невеликих габаритів і ваги, то такий прилад можна легко утримувати однією рукою і при цьому всі вузли установки бінокля знаходяться якраз під тим пальцем, яким можна легко і комфортно настроїти бінокль. Друга рука вільна для інших цілей. Ну, наприклад, ви мисливець і сидите в засідці. В одній руці у Вас рушниця, готове для підкидання, а другою рукою утримуєте бінокль при выслеживании дичини.

В біноклях даного класу мінімальна дистанція фокусування може складає всього 1-2м. З такими біноклями можна розглядати комах прямо під ногами.

Особливості системи центрального фокусування в Porro біноклях.

Окуляри з'єднані зі стрижнем з різьбою (різьбовим стрижнем) в центральному шарнірі. Накатано колесо або циліндр з внутрішньою різьбою приводить в рух окуляри (змушує їх переміщатися уздовж оптичної осі).

Центральная фокусировка в бинокле

Перевагою такої системи фокусування є одночасна синхронна фокусування в обох окулярах. Це вкрай зручно при проведенні наземних спостережень об'єктів, віддалених на різні дистанції. А ось для астроспостережень перефокусування потрібно рідко, тому така особливість не грає особливої ролі.

Проте є і недолік. Практично завжди присутня невелика розбовтування (теліпання) мосту, що ускладнює досягнення і збереження фокуса. Крім того, в подібних біноклях складніше домогтися герметизації конструкції, з-за чого всередину може проникати пил, і, природно, складніше забезпечити водонепроникність системи, з-за чого на внутрішніх поверхнях може утворюватися конденсат.

Механізм корекції діоптрій зазвичай розташований на правому окулярі.

Особливості системи центрального фокусування в Roof біноклях

Як і в біноклях з Porro призмами, система центрального фокусування представлена зовнішнім центральним барабаном фокусування і незалежним геликоидальным (гвинтовим) фокусером на одному з окулярів. На цьому і закінчується спільне в даних системах. В Roof біноклях використовується внутрішня система фокусування, принцип роботи якої полягає в переміщенні фокусуючої лінзи вздовж оптичної осі між двома оптичними елементами конструкції приладу - об'єктивом і призмової системою. Така схема будови забезпечує дві важливі переваги: по-перше, забезпечується синхронний фокусування в обох окулярних трубках, а, по-друге, стає більш легко домогтися пило - і водонепроникності приладу.

Але, зрозуміло, є і одне laquo;але raquo;. Така схема будови вимагає внесення додаткового оптичного елемента в оптичну систему приладу. Фокусуються лінза повинна бути прецизійно виготовлена. Крім того, як будь-який додатковий оптичний елемент, вона природно поглинає (розсіює) невелика кількість світла. Також переміщення лінзи при фокусуванні має незначний вплив і на полі зору приладу.

Особливості систем індивідуального та фіксованого фокусування в біноклях

На закордонних сайтах і, зокрема, офіційних сайтах виробників оптики найбільш часто зустрічаються поняття Auto Focus, Self-Focusing, Constant Focus, Permanently Focused, Fixed Focus, Individual Focus, Focus Free. З точки ж зору особливостей будови приладів і принципу їх роботи, реально зводиться лише до двох конструкцій: біноклям з індивідуальним фокусуванням і біноклям з фіксованою фокусуванням. Все інше ndash; лише гламурні слова, якими кожен виробник намагається виділитися з ряду інших. В обох випадках, головним недоліком систем індивідуального та фіксованого фокусування в біноклях є перенапруження очей. Принцип роботи таких біноклів ґрунтується на природній здатності очей людини фокусуватися. Природно, з віком наше зір має схильність до погіршення. І люди з вадами зору можуть відчувати надмірне перенапруження зору і втому очей при спостереженні прилади даного класу. Перевагою таких приладів, безсумнівно, є дуже велика глибина різкості. Тепер більш докладно про кожен з цих класів.

Індивідуальна фокусування

Систему індивідуального фокусування також називають роздільною фокусуванням, так як для налаштування різкості потрібна окрема регулювання кожної з окулярних трубок. На кожному окулярі є гелікоїдальний (гвинтовий) фокусер. Незважаючи на деяку незручність цього принципу фокусування, такі біноклі мають менш складну конструкцію, що дозволяє набагато простіше домогтися їх виключної пило - і водонепроникності. Найчастіше система індивідуальним фокусуванням зустрічається або в дешевих моделях, або у найбільш дорогих морських, військових і астрономічних біноклях. Відсутність синхронності фокусування в двох окулярних трубках не є проблемою для астрономічних біноклів, адже тут зазвичай достатньо один раз виконати настройку, а в подальшій перефокусування вже просто не буде потреби. А мінімальна дистанція фокусування становить в середньому 10-20м.

Индивидуальная фокусировка

Такі біноклі зручні швидше тим людям, які не будуть ним ділитися часто з приятелем або родичами. Тому після кожного такого користування сторонніми особами бінокль доведеться налаштовувати під себе знову і знову. Крім того бажано такі біноклі використовувати в тих випадках, коли Ви знаєте заздалегідь, що будете вести спостереження на певну дистанцію. Якщо ж в процесі спостережень Вам потрібно глянути вдалину на горизонт, то поблизу себе, потрібно враховувати, що доведеться різкість знову перенастроювати для кожної такої дистанції, а цей процес в таких моделях дещо складніше на відміну від біноклів з центральної фокусуванням.

Фіксована фокусування

Систему фіксованого фокусування також іноді називають автофокусом, що, правда, на наш погляд, не зовсім коректно. Поняття автофокуса іноді вводить в оману покупця, нав'язуючи ідею, що бінокль виконує автоматичну самостійну фокусування на спостережуваному об'єкті з допомогою якоїсь електроніки або моторчиків. В реальності ж мова йде саме про фіксований фокус, в прямому сенсі цього слова. А термін laquo;автофокусування raquo; нав'язаний виробниками оптичних приладів виключно лише з маркетингової точки зору. Погодьтеся, адже як інноваційно і навіть революційно звучить laquo;автофокус raquo;, не то, що якийсь laquo;фіксований фокус raquo;!

Прилади цього класу відрегульовані на заводі так, щоб фокусуватися на точці далеко попереду. Тобто бінокль сконструйований таким чином, щоб будувати різке зображення незалежно від відстані, на яке видалений об'єкт, за винятком мінімальної дистанції фокусування. А в таких біноклях вона досить велика і складає в середньому близько 20-30м, що означає, що проводити спостереження на більш близьких дистанціях Вам, на жаль, не вдасться. З цієї причини, до речі, іноді зустрічається і формулювання laquo;біноклі з фокусуванням на нескінченність raquo;.

Фиксированная фокусировка

Безсумнівно, головним достоїнством біноклів цього класу є більш низька собівартість, а, отже, і більш доступна ціна для кінцевого покупця, за рахунок спрощення будови приладу без використання рухливих елементів.

Біноклі дуже зручні тим, що не вимагають ніякої іншої установки, крім міжзінична відстані. Тобто скинули бінокль, направили, куди треба, і бінго! Швидко, а значить зручно. Найчастіше такі біноклі використовують для спостереження спортивних змагань, скачок, гонок і тп.

Але і тут є підводні камені. По-перше, якщо у спостерігача присутня різниця в якості зору правого і лівого ока (а, як правило, в тій чи іншій мірі вона є у кожного з нас), то тут вже бінокль не підлаштувати під себе. Корекції діоптрій адже тут немає. Та й у цілому такі біноклі дуже часто не підходять людям, у яких спостерігаються проблеми із зором. Особливо це стосується людей похилого віку. Якщо Ви вирішили подарувати бінокль своєму дідусеві ndash; обходьте такі біноклі стороною. Наш мозок і очі здатні компенсувати невеликі відмінності зору на якийсь час, але, якщо Ви будете намагатися робити це протягом тривалого періоду, вони можуть влаштувати своєрідний laquo;бунт на кораблі raquo;, що за фактом виллється в запалення очей та/або головний біль.

Резюме

Звичайно, не даремно основна маса біноклів має саме центральну фокусування. Така система являє собою найбільш раціональне рішення, дозволяє универсализировать прилади для виконання різного роду завдань і спостережень. Тим не менш, досить вагому нішу займають і моделі з індивідуальним фокусуванням, представлені, як правило, більш вузькоспеціалізованими категоріями приладів: морськими, військовими і астрономічними біноклями. Що ж стосується біноклів з фіксованим фокусом, то це досить рідко зустрічаються моделі, зручні для спостережень laquo;на швидку руку raquo;, але при виборі їх варто бути досить акуратним у прийнятті свого рішення.

Автор статті (текст і фото): Галина Цехмістро

 
Залишити відгук  ↓
 
1 відгуків
0 відповідей
1 оцінок
100% 1 схвальних
5  
Корисність відгуків
2 голосів
100% 2 схвальних
2  

Залишайте коментарі - вони важливі для покупців.