Намети. Класифікація.


При тривалій або не дуже вилазки на природу найчастіше доводиться брати з собою намет. Правильно підібрана намет допоможе комфортно провести час на природі.

Намети, як і будь-які туристичні товари, поділяються на різні типи:

- кемпінгові – просторі і великі намети, використовуються для стаціонарного табору, мають дуже велику вагу, транспортуються, як правило, в автомобілі;

- туристичні – найпоширеніший тип наметів, відносно невисока вартість і висока практичність;

- експедиційні намети для екстремальних умов. Мають хорошу стійкість на вітрі, висококласні матеріали;

- полегшені – назва говорить сама за себе, використовуються, коли на рахунку кожен грам, часто затребувані альпіністами.

По конструкції у всіх наметів є як спільні риси, так і відмінності. Всі намети мають збірний каркас і 2х шарову конструкцію. Внутрішня намет, яка кріпиться на каркас і зовнішній тент не стикаються і утворюють повітряний прошарок. Точка роси в таких наметах прибрана з внутрішньої частини палатки, повітряна прошарок створює якусь теплоізоляцію. Часто конструкція реалізована так, що зовнішній тент можна ставити окремо без внутрішнього.

Вхід до намету виконаний у вигляді тамбура – виступаючій частині зовнішнього тенту. У наметах може бути більше одного входу. У тамбурах можна зберігати взуття, рюкзаки. Вони можуть бути як однакового розміру, так і один більше другого.

Серед найдешевших наметів іноді зустрічаються одношарові намети. Головний їх плюс – це низька вартість і мала вага. Але вентиляція, теплоізоляція у них набагато гірше. При перепадах температур всередині намету відразу буде утворюватися конденсат.
В якості матеріалів для наметів застосовуються поліестерні «Polyester» і поліамідні тканини.
Поліестерні тканини – не розтягуються, стійкі до ультрафіолету, висока зносостійкість, трохи важче поліамідних тканин. Застосовуються в більш дорогих наметах
Поліамідні тканини – міцність, зносостійкість, мала вага. Не дуже люблять ультрафіолет, при намоканні тент розтягується і може провисати.
Внутрішня частина намету виконується з інших матеріалів. Головні показники – хороша вентиляція, мала вага. Внутрішній тент повинен захищати від крапель конденсату з зовнішнього тенту. Матеріали – це тканини на бавовняній основі і їх комбінації з поліамідними і поліестерними нитками.
Тканини, крім матеріалів, ще відрізняються типом плетіння ниток. Міцність тканини визначається щільністю плетіння (вимірюється в «Текс», «ххТ» де хх-цифри) і товщиною ниток (вимірюється в «Денах», «ххD» де хх-цифри).
Taffeta- саме распостраненное плетіння, найчастіше застосовується для верхнього тенту.
Oxford – більш щільний тип плетіння, найчастіше використовується для дна намету, петлею каркаса.
Rip Stop – в структуру тканини додається більш товста нитка, тканина виходить клетчастой структури. По суті, це тканина, розрив якої повинен зупинитися і не піти далі за рахунок посилених ниток в структурі.
Будь-яка намет має один з головних параметрів водотривкість (водонепроникність). Водонепроникність вимірюється в «мм» - міліметрах водяного стовпа (який «стовп» води вона витримає і не промокне). Найвища водозахист повинна бути біля дна – бажано порядку 7000мм і вище (лежить людина створює тиск близько 6000мм, а ставши на коліно або впершись ліктем до 10000мм). У дешевих наметів дно, як правило, з проклеєного тканини типу «поліетиленовий мішок» - дешево і сердито, але він більш жорсткий і займає більше обсягу. Захист 1000-3000мм зазвичай характерна для дешевого тенту з водовідштовхувальним покриттям. 3000-6000мм – це вже параметри гарного захисту від будь-якого дощу. Водостійкі властивості тканини досягаються різними покриттями і просоченнями. Покриття з полиуэритана (PU) більш дешеве і поширене. Другий тип – це силіконове просочення (Si), вона може використовуватися як окремо, так і разом з полиуэританом.

Каркас намету виготовлений із збірних дуг. Зазвичай це пластикові або алюмінієві дуги. Дуги повинні забезпечувати легкість і міцність.

Пластикові або склопластикові дуги використовують в більш дешевих наметах – вони менш довговічні і менш ремонтопридатні.
Алюмінієві дуги – насправді, це сплави алюмінію. Намети з алюмінієвими дугами коштують дорожче, але при частому використанні вони більш довговічні.
Сталеві дуги – окремий клас наметів (як правило, це досить бюджетні моделі) можуть мати дуги вже вшиті в тент, і намет досить просто витягти з сумки для транспортування, вона сама розкривається. Мінуси такої конструкції – не завжди зручно складати таку намет, крім того, сталеві пружинячі дуги більше важать.

Кріплення дуг до тенту може бути різним – пластикові кліпси, вушка з тканини, довга отвір по всій довжині внутрішнього тенту (останній варіант найбільш зручний при установці намету поодинці).
Форма намети – і тут є з чого вибирати
Двосхилий палатку (намет будиночок). Такі моделі зустрічаються рідко, як правило, це літні легкі намети. Сам тип подібних наметів вважається застарілим.

Півсфера – найбільш поширений тип, характеризується легкістю установки (може встановити і одна людина), високою вітростійкістю.

Напівбочка – поєднує в собі плюси півсфери, але дуги кріпляться до зовнішнього тенту, що дозволяє встановити зовнішній тент окремо або при встановленні табору під дощем, спочатку встановити тент, а потім збирати внутрішню частину вже під захистом від дощу.

Труну (штормова) – здатна витримати сильний вітер в будь-якому напрямку за рахунок 2х паралельних, а потім схрещених дуг. Місця в наметі мало.

Місткість намети – виробник на упаковці вказує розміри внутрішньої частини палатки, і кількість осіб, яким буде комфортно всередині. Іноді вказується 2+1, 3+1, це означає, що 2 або 3 людини помістяться в наметі комфортно, але при необхідності ще один чоловік спокійно розміститися. Іноді можна зустріти полегшені одномісні намети – по суті, просто намет – чохол для спальника.

При виборі намету слід визначитися, для яких цілей вона буде використовуватися. Одним з головних факторів характеристики намету буде вагу. Приблизний розрахунок йде 1 кг на 1 людину.

Шви намету повинні бути проклеєні, якість швів треба перевірити, особливо приділивши увагу силовим і кутовим швам.

Вхід в намет – кількість входів, протимоскітна сітка. Намет з 2 входами краще провітрюється, ніж намет з одним. Для наметів більше 3х людина краще брати моделі тільки з 2 входами. Протимоскітна сітка повинна бути дрібною, щоб виконувати свою функцію захисту і бути присутнім на всіх вентиляційних віддушинах. Замок входу бажано повинен мати 2 бігунка і ходити без заїдань і зажовываний тканини.
Кілочки – як правило, вони алюмінієві, в комплекті можуть бути навіть з деяким запасом.
Розміри намету – зазвичай по довжині намет повинна бути на 20 сантиметрів довше, ніж людина, висота повинна дозволяти комфортно сидіти, але при надмірно високої наметі падає її вітростійкість.
Колір намети – для штормових наметів краще яскраві кольори, щоб бути помітніше. Для простого відпочинку краще вибирати світлі кольори, тому що вони менше нагріваються на сонці. Також варто задуматися, чи варто вибирати намет дуже яскравих кольорів, так як це може привернути зайву увагу.

Додатково при виборі можна звернути увагу на чохол для транспортування намети – наскільки його буде зручно кріпити на рюкзак і пакувати в нього намет. Часто всередині наметів біля робляться сітчасті кишені для дрібних речей під стелею намети може бути підвісна поличка або гачок, щоб підвісити світильник. Іноді на зовнішньому тенті є додаткова вітрозахист – «спідниця». Слід також перевірити наявність тканини для латок на намет і мотузок для розтяжок, звернути увагу на вентиляційні отвори в зовнішньому тенті – найкраще, коли їх кілька, і вони мають регулювання по розміру розкритого стану, а також на них є протимоскітна сітка.

 Автор статті: спеціально для магазину Opticalmarket, Сергій Борисович (serj_32).
 
Залишити відгук  ↓
 
Ще ніхто не залишив відгуків.