Перший мікроскоп і перші помилки в роботі з ним


  • 0

Втіливши свою мрію купити мікроскоп , кожен прагне відразу ж перейти до практичних спостережень. І трапляється, що, вперше зіткнувшись з мікроскопом, у покупців виникають деякі труднощі в налагодженні зображення. У цій статті ми спробуємо разом розібратися з найпоширенішими помилками в роботі з приладом. Дуже важливо розуміти, що, хоча ймовірність дефекту оптичного інструменту і не виключається зовсім, все ж найбільш частою і ймовірною причиною «нічого не видно» є неправильне налаштування мікроскопа.

Проблема 1. «Нічого не видно ні в один з об'єктивів». Приступаючи до спостережень в мікроскоп, необхідно не тільки налаштувати фокус за допомогою фокусувальних гвинтів, а й перш за все центрувати зразок у полі зору об'єктива. Тобто, потрібно знайти ділянку з препаратом на предметному склі і помістити його в центр поля зору, переміщаючи скло в площині предметного столика за допомогою гвинтів мікрометричного налаштування в приладах, оснащених координатним столиком, або ж просто акуратно і дуже повільно підштовхуючи пальцями в бюджетних моделях шкільних і дитячих мікроскопів з двома металевими зажимами-препаратотримачами. При цьому важливо переходити від менших збільшень до великих. Тобто спочатку «ловити» зразок слід на мінімальній кратності, використовуючи 4х об'єктив, далі переходити до 10х об'єктиву, потім 40х і в найостаннішу чергу - до 100х.

Проблема 2. «Не працює 40х об'єктив, на менш потужних об'єктивах картинка є». З такою проблемою стикається дуже багато новачків. Справа в тому, що 4х і 10х об'єктиви мають порівняно велику робочу відстань, а ось 40х і потужніші об'єктиви вже мають малу робочу дистанцію, чим до речі обумовлена їх підпружинена конструкція. Отже під час фокусування в 40х об'єктив і старше ми спостерігаємо, що зразок впритул стикається з корпусом об'єктива, і як тільки це зіткнення досягнуто, багато хто припиняє далі обертати ручки фокусування, побоюючись пошкодити лінзи приладу. Насправді ж, необхідно продовжити ще трохи акуратно дофокусувати зображення.

Проблема 3. «Під час спостереження в 100х об'єктив не вистачає чіткості». У більшості сучасних лабораторних мікроскопах встановлений 100х імерсійний (а не сухого типу) об'єктив, що вимагає використання краплі олії між ним і зразком для досягнення максимальної роздільної здатності. Крім того, слід дотримуватися правильної техніки роботи в імерсії, не допускаючи появи бульбашок повітря в шарі імерсійного масла між об'єктивом і склом.

Проблема 4. «Нічого не видно в стереомікроскоп». Вищеописані ситуації 1, 2 і 3 стосуються роботи з біологічним мікроскопом. Що ж стосується стереоскопічних моделей, то з ними все набагато простіше. Якщо Вам не вдається налаштувати різкість, то найбільш вірогідна причина цього - брак відстані для фокусування. Тобто може так трапитися, що Ви розмістили дійсно дуже великий об'єкт, так що максимально верхнє положення оптичної головки не забезпечує заданої робочої дистанції об'єктива до зразка. У такому випадку необхідно зменшити зразок або повернути оптичну головку в протилежну сторону і розташувати зразок нижче площини столика.

У будь-якому випадку, якщо у Вас щось не виходить з першого разу, не варто панікувати і засмучуватися. Ми рекомендуємо уважно ознайомитися з технічними параметрами приладу та інструкцією з його експлуатації. Упевнені, що Ви обов'язково знайдете відповідь на своє питання, приділивши трохи більше уваги вивченню правил роботи з мікроскопом. А ми, в свою чергу, завжди раді допомогти нашим покупцям з консультацією та допомогою в налаштуванні.

Автор статті (текст і фото): Галина Цехмістро

 
Відгуки можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.
Будь ласка, зареєструйстеся
 
Ще ніхто не залишив відгуків.